Ako správne prať v práčke: návod pre jednotlivé druhy oblečenia

Ak máte v skrini biele obliečky, ktoré už nie sú biele, ale šedé, ak ste sveter vybrali z práčky o tri veľkosti menší a funkčnú bielizeň o dve veľkosti väčšiu, alebo ak obľúbené tričko ostalo po vypraní dokrčené a vaše uteráky majú zatuchnutý zápach, ak ste mamička a neviete, ako prať oblečenie vášho bábätka tak, aby nedráždilo jeho pokožku, a manželove košele majú stále zažltnuté manžety, potom si prečítajte tento článok. Ponúkame vám návod, ako prať jednotlivé druhy oblečenia a nerobiť viac chyby pri praní.

 

Žena triedi bielizeň pred praním

Rozdeľte oblečenie a zvoľte správny prací prostriedok

 Predtým než začnete prať, nezabudnite rozdeliť oblečenie nielen podľa farieb, ale aj podľa materiálu a teploty prania. Modrú hodvábnu blúzku, alebo modrý kašmírový sveter nemôžete vložiť do práčky s modrými riflami, aj keď sú rovnakej farby, pretože ťažká džínsovina a kovové gombíky poškodia jemný hodváb či pleteninu.

 

Pre jednotlivé tkaniny by ste mali mať aj rozdielne pracie prostriedky. Na biele textílie je najúčinnejší sypký prací prášok, ktorý odstraňuje odolnejšie škvrny. Tu môžeme tiež pridať soľ do prania, ktorá slúži pre lepšiu žiarivosť. 

 

Na farebné a čierne oblečenie je ideálny tekutý prací gél. Neobsahuje agresívne bielidlá, preto je k tkaninám oveľa šetrnejší ako sypké prášky. 

 

Na jemnú a športovú bielizeň použite špeciálne pracie prostriedky určené na tieto typy oblečenia. 

 

Oblečenie pre deti či alergikov

Pokožka novorodencov, ale aj alergikov je veľmi jemná a citlivá, a teda náchylnejšia k popraskaniu a začervenaniu. Odporúčame preto používať neutrálny bezfosfátový hypoalergénny prací prostriedok. Vyhnite sa používaniu práškových pracích prostriedkov, ktoré sa z tkanín ťažšie vyplachujú, preto môžu spôsobiť podráždenie pokožky. 

 

Ak to dovoľuje symbol na etikete, perte detské oblečenie pri teplote 60 °C, pretože teplá voda ničí choroboplodné zárodky. Okrem prania vám odporúčame detské oblečenie aj prežehliť, žehličkou tiež odstránite z oblečenia množstvo baktérií. Podobnú službu urobí aj parný režim, ktorým sú zvyčajne vybavené kvalitnejšie práčky. Detské oblečenie by ste mali prať oddelene od oblečenia ostatných členov rodiny, aby nedošlo ku kontaminácii baktériami.

 

Vyhýbajte sa používaniu aviváží a bielidiel – ich chemické zvyšky sú často príčinou dermatitíd a alergií. Ak chcete prevoňať detské oblečenie, siahnite po parfume na pranie Puella, ktorý je vhodný aj pre tento druh textílií, avšak odporúčame vám v tomto prípade znížiť dávkovanie aspoň o polovicu. 

 

Košele

Aby košele zostali dlho ako nové a zároveň boli dokonale čisté a voňavé, zvoľte teplotu prania v rozmedzí od 30 do 40 °C. Pred praním rozopnite všetky gombíky, prevráťte košeľu naruby a skontrolujte manžety a golier. Ak je to potrebné, vydrhnite ich jemnou kefkou a mydlom na pranie. Až potom ich vložte do práčky. 

 

Pozor, zvoľte stredné otáčky žmýkania, aby ste predišli prílišnému pokrčeniu tkaniny. Po vybratí z práčky zaveste košeľu na vešiak (odporúčame vešiak svetlej farby) a zapnite vrchný gombík. Košeľu sušte na mieste chránenom pred priamym slnečným svetlom. Vyhnite sa sušeniu košieľ v sušičke.

 

Pulóvre a svetre

Ak máte v šatníku oblečenie z kašmíru, vlny, angory či merina, perte tieto kúsky v pracom prostriedku na jemné tkaniny alebo v prostriedku s obsahom lanolínu. Ten je vhodný aj na šetrné pranie funkčnej bielizne.

 

Pre pranie všetkých jemných textílií zvoľte jemný prací cyklus a najnižšiu rýchlosť odstreďovania. Na jemné kusy použite sieťované ochranné vrecko, aby ste ich chránili počas žmýkania. Najjemnejšie textílie alebo ručne pletené výrobky odporúčame vyprať ručne vo vlažnej vode a vhodnom pracom prostriedku.

 

Jemné pleteniny nikdy nesušte zavesené. Odporúčame rozložiť ich vodorovne na sušiak a podložiť po ne uterák alebo staršiu čistú deku, ktoré odsajú prebytočnú vodu.

 

Vypraté pletené svetre

Tričká

Tričká z bavlny perte pri teplote 30 °C s pracím programom určeným na pranie bavlny. Nízka teplota zaručí, že tričká sa nezrazia a nevyblednú ich farby. Ak máte tričká z iného materiálu ako je bavlna, riaďte sa pokynmi uvedenými na etikete pre údržbu výrobku.

 

Spodná bielizeň

Pre pranie spodnej bielizne nastavte práčku na jemný cyklus. Pančuchy, podprsenky, korzety, košieľky, nohavičky a všetky ostatné odevy s ramienkami alebo háčikmi chráňte vložením do vreciek, ktoré zabránia ich krúteniu alebo zachyteniu; zapnite spony a háčiky, aby ste predišli ich zachyteniu na sieťku. Sušičku nepoužívajte. Sušte na vzduchu, aby nedošlo k poškodeniu kostíc a ramienok.

 

Luxusnú spodnú bielizeň z jemných textílií ako je hodváb, je najlepšie prať ručne. Nechajte bielizeň niekoľko minút namočenú v teplej alebo studenej vode, potom jemným stláčaním preperte; opláchnite a zaviňte do uteráka, aby ste absorbovali prebytočnú vlhkosť predtým, ako ju zavesíte sušiť. Naopak bavlnenú spodnú bielizeň môžeme pokojne prať v práčke pri teplote od 40 do 60 °C.

 

Spodnú bielizeň by ste okrem prania mali aj dezinfikovať, pretože prichádza do styku s časťami tela, na ktorých dochádza k množeniu baktérií. Z toho dôvodu je vhodné prať ju v dezinfekčnom pracom prostriedku, alebo pridať dezinfekciu do prania. Treba však vybrať takú, ktorá neobsahuje zdraviu škodlivé látky. Okrem toho by ste špinavú spodnú bielizeň nemali skladovať v tom istom koši, do ktorého dávate aj ostatné oblečenie a úžitkové textílie, najmä kuchynské utierky, zástery a podobne. 

 

Plavky

Plavky po príchode z bazéna alebo z pláže dobre prepláchnite, aby ste odstránili chlór alebo zbytky piesku či soli, ktoré môžu spôsobiť vyblednutie alebo zmeny farby. Chlór navyše môže poškodiť pružnosť tkaniny. Perte ručne alebo v práčke pri teplote 30 °C. Ak periete plavky v práčke, vložte ich do sieťovaného ochranného vrecka. Nesušte ich v sušičke, ale nechajte ich uschnúť na vzduchu.

 

Jemná spodná bielizeň

Športové a outdoorové oblečenie

Športové oblečenie na jednej strane je cenným spojencom našej fyzickej pohody, na strane druhej je najviac vystavené potu a zápachu. O to viac preto potrebuje správne pranie, aby sa dostalo späť “do formy”.

 

Ak máte možnosť, zaveste športový odev pred praním vonku na vzduch, aby sa vyvetralo. Kľudne ho nechajte na vzduchu aj niekoľko hodín. Ľahšie sa potom pri praní zbaví zápachu a nadobudne opäť čerstvú vôňu. Zvoľte teplotu prania 30 °C, vyššia teplota by mohla poškodiť vlastnosti funkčných textílií. Prípadné škvrny od potu odstráňte ešte pred vložením do práčky tak, že ich vyperiete ručne s kvapkou tekutého koncentrovaného prostriedku na riad, ktorý sa vynikajúco hodí na odstraňovanie odolných a mastných škvŕn. 

 

Vyhnite sa použitiu aviváže. Spôsobuje totiž výrazné zníženie kapilárneho výkonu vlákna – upcháva kanáliky, ktorými sa vlhkosť odvádza od pokožky. Ak chcete, aby  vaše športové oblečenie aj krásne voňalo, použite alternatívu k aviváži značky Puella, ktorá je vhodná aj na funkčnú a športovú bielizeň.

 

Po vypraní zaveste športové oblečenie na sušiak alebo na šnúru. Dávajte pritom pozor na to, aby sa nepoškodili švy a nevytvorili sa záhyby. Technické textílie radšej nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu a nechajte ich uschnúť v dobre vetranom priestore.

 

Rifle

Rifle neperte často. Ak nie sú na nich viditeľné fľaky, stačí ich vyprať po štyroch až piatich noseniach. Neustále pranie poškodzuje tkaninu džínsov. Alternatívou je aj mraznička: rifle jednoducho vložte do plastového vrecka do mrazničky. Zničíte tak baktérie bez toho, aby ste poškodili tkaninu. 

 

Perte ich pri teplote 30 °C, zvoľte šetrný program, alebo špeciálny program pre rifle a tmavé oblečenie. Použite prací prostriedok pre jemnú alebo farebnú bielizeň a pred praním ich prevráťte naruby. Nepoužívajte aviváž. Zabudnite na použitie sušičky. Ak chcete, aby džínsy vydržali čo najdlhšie, sušte ich prevrátené naruby a na vzduchu bez priameho slnečného svetla a bez použitia štipcov. Tak látku zaťažíte najmenej. 

 

Ak je potrebné rifle po vysušení vyžehliť, spravte to, keď sú ešte prevrátené naruby, smerom od vreciek ku koncu nohavíc.

 

Poskladané rifle na kôpke

Záclony a závesy

Niektoré závesy a záclony sa síce musia čistiť chemicky, väčšinu však zvládnete vyprať aj doma. Prvá vec, ktorú musíte spraviť, je pripraviť ich na pranie. Dajte pozor na to, aby ste zo záclon odstránili pred praním všetky háčiky, ktoré by mohli poškodiť práčku. Ak sa háčiky rozhodnete ponechať, umiestnite záclony do ochranného vrecka. 

 

Záclony a závesy perte podľa pokynov na etikete. Bavlnené závesy sú pomerne nenáročné na údržbu, záclony však perte na jemnom pracom programe určenom pre pranie záclon a vždy pri nízkej teplote, ktorá nesmie presiahnuť 30 °C. Používajte prací prostriedok určený na jemné tkaniny, ale dostatočne účinný na odstránenie nečistôt. Ak sú na záclonách či závesoch fľaky, nechajte ich namočené aspoň 30 minút pred praním. 

 

Ťažšie závesy po vypraní vysušte a mierne vlhké vyžehlite podľa pokynov na etikete. Jemné záclony zaveste na okno hneď po vybratí z práčky, predídete tak tomu, aby sa pokrčili. Záclony a závesy by ste vo všeobecnosti mali prať trikrát až štyrikrát do roka. 

 

Ak chcete, aby váš interiér krásne voňal aj dlhšie, nielen po vypraní závesov, môžete použiť bytový parfum Puella, ktorý sa používa práve na bytové textílie. Umožní vám tak jednoducho prevoňať celý interiér a vytvoriť vo vašom domove jedinečnú a krásnu atmosféru.

Späť do obchodu