Triky pre dokonalé žehlenie oblečenia

Žehlenie určite nepatrí medzi najobľúbenejšie spôsoby trávenia voľného času. Je pre nás skôr povinnosťou ako potešením a snažíme sa ho obmedziť na tie odevy, ktoré to nevyhnutne potrebujú. Tak ako pri každej činnosti, aj pri tejto existujú triky, techniky a pomôcky, ktoré nám prácu uľahčia a zefektívnia. Navyše žehlenie pomáha oblečeniu udržať si svoj tvar a predlžuje jeho životnosť. 

 

V tomto článku objavíte niekoľko pravidiel, pomocou ktorých sa naučíte správne žehliť a ľahšie tak získate voňavé oblečenie bez záhybov a odtlačkov.

 

Žehlička na žehliacej doske

 

Príprava na žehlenie

Pred žehlením sa vždy uistite, že konkrétny odev či tkaninu je možné žehliť. To vám prezradí symbol na etikete odevu. Ak na nej nájdete zobrazenú žehličku, môžete oblečenie žehliť, ak je však obrázok žehličky prečiarknutý, textília sa  žehliť nesmie. Vo vnútri žehličky sa zvyčajne nachádza jedna, dve alebo tri bodky, ktoré poukazujú na teplotný stupeň nastavenia žehličky.

 

Predtým, než začnete žehliť,  roztrieďte si odevy podľa materiálu. Ako prvé žehlite tkaniny, pre ktoré je odporúčaná najnižšia teplota. Postupne prejdite k materiálom, ktoré sa žehlia pri vyššej teplote. Ušetríte si tak čas čakania na nahriatie aj vychladnutie žehličky a nebudete zbytočne plytvať elektrickou energiou.

 

Pripravte si povrch, na ktorom budete žehliť. Najlepšia na tento účel je žehliaca doska. Ak ju doma nemáte, žehlite na nehorľavom povrchu, napríklad na stole prekrytom zloženou dekou a staršou bavlnenou obliečkou alebo plachtou z plátna. 

 

Ak používate parnú žehličku, ktorou je dnes vybavená takmer každá domácnosť, pripravte si destilovanú vodu – je najvhodnejšia na naplnenie zásobníka. Nepoužívajte vodu z vodovodu, aby ste predišli zaneseniu žehličky vodným kameňom. Ak práve destilovanú vodu nemáte, prevarte vodu z kohútika v kanvici, nechajte ju vychladnúť a až potom ju nalejte do žehličky. Po skončení žehlenia vodu vždy vylejte a nechajte žehličku vychladnúť.

 

Skontrolujte, či je žehlička čistá, aby ste nemuseli pracne odstraňovať farebné šmuhy z obľúbenej košele či trička po tom, ako ste ich prežehlili pripáleninou z predošlého žehlenia.

 

Uistite sa, že na oblečení nie sú žiadne škvrny, ktoré by sa žehlením zatlačili do látky a potom by bolo oveľa ťažšie ich odstrániť, alebo by sa nedali odstrániť už vôbec.

 

Vyžehlená poskladaná bielizeň 

Triky pre dokonalé žehlenie

Uvádzame niekoľko osvedčených trikov, ktorými docielite profesionálne vyžehlené oblečenie: 

  • Tričká s potlačou alebo s flitrami žehlite pri nízkej teplote, maximálne 110 °C, prevrátené potlačou dovnútra. Potlače a nášivky odolávajú teplu menej ako látka, môžu sa nalepiť na žehliacu dosku alebo na žehličku a poškodiť ich.
  • Jemné a tmavé tkaniny žehlite prevrátené naruby. Tmavé látky sa totiž pri kontakte so žehličkou začnú lesknúť.  
  • Vrecká vždy otočte naopak, aby ste si do oblečenia nezažehlili ich obrysy. 
  • Mierne navlhčite bielizeň. Platí pravidlo, že čím je tkanina vysušenejšia, tým ťažšie dosiahnete dokonalé vyžehlenie bez záhybov, najmä ak ide o posteľné obliečky, utierky a košele. Začnite preto oblečenie žehliť keď ešte nie je úplne suché, alebo ho navlhčite fľašou s rozprašovačom, či priložením vlhkej látky. 
  • Najlepším spôsobom žehlenia oblečenia je použitie naparovacej žehličky. Tá pomôže odstrániť pokrčenie a dodá vášmu oblečeniu pekný vzhľad a pomôže udržať jeho tvar.
  • Všetky vyšívané časti by sa mali žehliť prevrátené naruby a položené na uteráku, aby sa tak zabránilo vtlačeniu a poškodeniu výšivky.
  • Všetky odevy žehlite smerom zhora nadol a naopak, aby ste kopírovali prirodzené smerovanie vlákien látky a predišli vyťahaniu a deformovaniu materiálu. 
  • Buďte opatrní pri žehlení zipsov. Nikdy po nich neprechádzajte žehličkou, ale žehlite okolo nich, pretože kovový zips by mohol poškodiť povrch žehliacej plochy a plastový zips by sa mohol pri kontakte s vysokou teplotou roztaviť.
  • Košele alebo blúzky začnite žehliť od rukávov. Postupujte golierom, ramenami, bočnými dielmi a nakoniec zadným dielom. Buďte opatrní pri žehlení gombíkov. 
  • Pri sukniach postupujte tak, že ich navlečiete na žehliacu dosku a žehlite smerom od lemu k pásu. Ak má sukňa podšívku, obráťte ju naruby a vyžehlite samostatne. 
  • O niečo náročnejšie je žehlenie plisovaných sukní. Plisovanú sukňu si natiahnite na žehliacu dosku, jednotlivé plisy si pripevnite špendlíkom, sponkou alebo štipcom a žehlite od vrchu smerom nadol. Žehličku držte zvisle a starostlivo ňou prejdite po každom plise. Ak je potrebné sukňu navlhčiť, priložte na ňu čistú vlhkú utierku. 
  • Vopred si pripravte vešiaky a čerstvo vyžehlené odevy okamžite zaveste a nechajte na vešiaku vychladnúť. V skrini ich umiestnite tak, aby neboli príliš husto vedľa seba a na látkach sa nevytvárali nežiaduce záhyby.
  • Vypraté odevy pri vešaní na sušiak pripevnite štipcami vždy na okrajoch. Štipce zanechávajú na tkanine odtlačky, ktoré sa oveľa ľahšie žehlením odstraňujú z okrajov ako z viditeľného miesta. 

 

Ak nemáte možnosť odev vyžehliť, ale napriek tomu ho potrebujete oživiť a vrátiť mu tvar, zaveste ho na vešiaku do kúpeľne, pretože para, ktorá sa v miestnosti uvoľňuje, pomáha vyrovnať záhyby.

 

Oblečenie zavesené na vešiakoch

Žehlenie jednotlivých druhov látok 

Ak si pri žehlení nastavíte správnu teplotu, nebudete zbytočne plytvať elektrinou a vyhnete sa zničeniu oblečenia. 

 

Hodváb žehlite vždy pri nízkej teplote (148 °C), obrátený na rubovú stranu. Na ochranu materiálu je vhodné použiť vreckovku alebo plátno.

Čipku a nylon žehlite pri najnižšej teplote (do 110 °C) a bez použitia pary.

Kašmír a zamat nežehlite vôbec, môžete ich však napariť.

Polyester sa žehlí pri strednej teplote (148 °C).

Bavlnu je možné žehliť aj pri vysokej teplote (200 °C).

Menčester, tvíd a flanel žehlite pri strednej teplote (140 – 170 °C) z rubovej strany alebo cez navlhčené plátno.

Vlna netoleruje vysoké teploty, preto ju žehlite pri nízkej teplote (100 – 120 °C) prevrátenú naruby. Ručne pletené výrobky by ste nemali žehliť vôbec, prípadne ich zaveste do zaparenej kúpeľne. Para pomôže vyrovnať záhyby.

Viskózu žehlite pri nízkej teplote (120 °C).

Ľan žehlite mierne navlhčený rozprašovačom a používajte parenie pri najvyššej teplote (180 – 200 °C).

Froté uteráky vôbec nežehlite, pretože žehlením sa ničí ich savosť.

Šifón je veľmi chúlostivý, čo sa týka žehlenia. Musíte ho žehliť na veľmi nízkej teplote (60 – 80 °C) a bez použitia pary. Kvapka vody, ktorá by spadla na tento materiál, na ňom totiž zanechá škvrnu. Po vyžehlení šifónu ho nechajte asi 10 minút vychladnúť, pretože tak látka získa požadovaný tvar.

 

Látka prichytená na žehličke

Spríjemnite si žehlenie

Aby žehlenie nebolo pre vás len otravnou činnosťou, ktorú musíte povinne absolvovať, spríjemnite si ho. 

 

Postavte si žehliacu dosku pred televízor a pustite si obľúbený seriál alebo pekný film. Sledovaniu správ pri žehlení sa radšej vyhnite, aby ste neriskovali spálenie oblečenia. 

 

Zapnite si obľúbenú hudbu alebo audioknihu, či kurz cudzieho jazyka. 

 

Vyperte odevy v kvalitnom pracom prostriedku, aby ste mali dobrý pocit z ich čistoty a aby vás dotýkanie sa látky ukľudňovalo a tešilo.

 

Pri praní použite parfum na pranie a prevoňajte oblečenie, aby sa vôňa z neho uvoľňovala nielen počas žehlenia, ale aj potom, keď už bude uložené v skrini.

Späť do obchodu