5 tipov, ako prať obliečky tak, aby si zachovali svoju kvalitu

Čistota posteľnej bielizne je základným pilierom kvalitného spánku. Ako sa však o ňu správne starať? Vzhľadom na rozmanitosť materiálov, tkanín a dizajnov sa môže zdať náročné prať obliečky tak, aby nestratili na svojej kvalite. V tomto článku preto prinášame 5 tipov, ako prať obliečky tak, aby si zachovali svoju kvalitu a boli ako nové aj po rokoch používania a prania.

 

pranie posteľného prádla

Obliečky by ste mali prať každý týždeň

Nezabudnite, že nové obliečky by ste mali pred prvým použitím vždy vyprať. Následne je ideálne meniť obliečky každý týždeň, pretože čerstvá a čistá bielizeň zaručuje pokojný spánok.

 

Najlepšie bude, ak budete mať k dispozícii tri súpravy obliečok: jednu, ktorú akurát používate, druhú periete a tretiu máte pripravenú na prezlečenie v skrini.

 

Tipy, ako správne prať obliečky

 

1. Vždy nastavte prací režim určený pre daný materiál 

Pri praní vždy dôkladne skontrolujte etiketu s pokynmi na starostlivosť na vašich obliečkach. Výrobcovia často uvádzajú optimálne nastavenia teploty a pracieho režimu pre daný produkt. Prispôsobením pracieho cyklu typu tkaniny sa nielenže predĺži životnosť vašich obliečok, ale tiež tak môžete zachovať ich mäkkosť.

 

2. Neprepĺňajte práčku

Je lákavé napchať do práčky čo najviac bielizne, ale preťaženie práčky môže poškodiť vašu posteľnú bielizeň a zabrániť jej dôkladnému vypratiu. Keď je bubon príliš plný, voda nemôže správne cirkulovať a prací prostriedok sa nemusí úplne rozpustiť a rozptýliť.

 

Radšej bubon naplňte približne do dvoch tretín. Uistite sa, že predmety majú dostatok priestoru na voľný pohyb počas procesu prania.

 

3. Perte na nižšej teplote

Pranie posteľnej bielizne v horúcej vode môže poškodiť vlákna a spôsobiť ich rýchlejšie znehodnotenie. Radšej preto perte vaše obliečky na 30 °C s kvalitným pracím prostriedkom, ako je univerzálny prací gél Puella, ktorý je určený pre všetky typy tkanín. Pri nižšej teplote si prestieradlá a obliečky na vankúše zachovajú svoj tvar a vydržia dlhšie.


Pranie v chladnejšej vode je tiež šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože sa pri ňom spotrebuje menej energie.

 

ako prať obliečky

 

4. Nepreháňajte to s pracím prostriedkom

Nalejete do práčky vždy o troška viac pracieho prostriedku, pretože si myslíte, že sa potom bielizeň vyperie lepšie? Hoci sa to tak môže zdať, v skutočnosti však týmto môžete docieliť presný opak.

 

Prebytočný prací prostriedok môže zanechať v obliečkach zvyšky, ktoré sa ťažko vyplachujú. Tieto zvyšky môžu spôsobiť, že obliečky budú tuhé a menej pohodlné, a môžu tiež prispieť k akumulácii nečistôt a alergénov. Okrem toho môže príliš veľa pracieho prostriedku preťažiť práčku a spôsobiť, že bude menej efektívna pri odstraňovaní špiny a nečistôt.

 

Na dosiahnutie optimálnych výsledkov stačí použiť množstvo pracieho prostriedku, ktoré je odporúčané na obale alebo ktoré zodpovedá veľkosti náplne práčky.

 

5. Vymeňte tradičnú aviváž za vôňu do prania

Aj keď sa môže zdať, že aviváž je nevyhnutnou súčasťou pracieho procesu, jej výmena za parfum do prania môže priniesť rôzne výhody. Aviváže sú totiž často formulované s chemickými zložkami, ktoré môžu zanechávať na tkaninách zvyšky. To časom vedie k strate mäkkosti.

 

Parfum na pranie Puella však poskytuje príjemnú vôňu bez toho, aby zanechával na bielizni zbytočné zvyšky. Stačí pridať odporúčané množstvo priamo do pracieho cyklu.

 

Tento jednoduchý krok zabezpečí, že vaša posteľná bielizeň bude voňavá a príjemne svieža.

 

Aplikujte tieto tipy na pranie posteľnej bielizne

mäkké posteľné obliečky

Nezabúdajte, že spôsob, akým sa staráte o vašu posteľnú bielizeň, hrá kľúčovú rolu v kvalite vášho spánku.


Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov si budete noc čo noc líhať do mäkkých a sviežich obliečok. Vaša posteľná bielizeň vydrží dlhšie, bude pôsobiť sviežejšie a navyše ušetríte nemalé peniaze, pretože ju nebudete musieť tak často vymieňať.

Späť do obchodu