Máte aj vy problém s udržaním bielej bielizne žiarivo čistej? Nie ste v tom sami. Starostlivosť o biele oblečenie môže byť výzvou, no so správnym postupom a prostriedkami dosiahnete vynikajúce výsledky. V tomto článku vám predstavíme osvedčené techniky prania, ktoré zabránia zožltnutiu a vzniku škvŕn na vašej bielej bielizni.
Triedenie a príprava prádla
Pred praním bieleho prádla je dôležité ho správne roztriediť. Aby ste predišli zafarbeniu, oddeľte bielu bielizeň od farebnej, najmä od sýtych farieb a čiernych vecí. Skontrolujte tiež štítky s pokynmi na pranie a roztrieďte bielizeň podľa typu tkaniny.
Voľba správnych prostriedkov na pranie
Pre zachovanie žiarivej bielej farby je kľúčový výber vhodného pracieho prostriedku. Môžete zvoliť prací gél špeciálne určený na bielu bielizeň. Ak však nemáte veľa bielych vecí a zvyknete spolu s nimi prať aj svetlé a krémové oblečenie, vtedy sa vám zíde kvalitný univerzálny prací gél, ktorý je šetrný ku tkaninám a účinne odstraňuje škvrny.
Gél je vhodný na všetky typy bielizne vrátane iba bielej a zanecháva ju čistú a sviežu. Zároveň je účinný pri nízkych teplotách, čo prispieva k úspore energie a predlžuje životnosť vašej bielizne.
Niektoré biele tkaniny môžu po použití aviváže žltnúť, ak však máte radi svoje oblečenie voňavé, miesto klasickej aviváže môžete použiť parfum na pranie. Bielizeň prevonia a ostane k nej šetrný.
Správna teplota a program prania
Biele prádlo perte pre účinnejšie odstránenie nečistôt a baktérií pri teplote v rozmedzí 40 – 60 °C. Pre jemnejšie tkaniny a tkaniny zo syntetiky zvoľte nižšiu teplotu, šetrný program a aj nižšie otáčky. Pre biele uteráky, plachty či veci z bavlny môžete nastaviť vyššiu teplotu. Vždy však dodržiavajte pokyny na štítkoch.
Pri starostlivosti o bielu bielizeň zohráva dôležitú rolu aj starostlivosť o práčku. Vodný kameň spôsobuje zašednutie oblečenia, preto nezabúdajte práčku pravidelne udržiavať hygienicky čistú pomocou čističov na to určených.
Ako vyprať škvrny na bielych veciach
Pri praní bielych vecí je zásadné začať s odstraňovaním škvrny čo najskôr. Akonáhle spozorujete fľak, okamžite ho ošetrite. Čím dlhšie zostane na látke, tým ťažšie sa odstráni. Použite studenú vodu a jemne škvrnu pretrite. Vyhýbajte sa horúcej vode, ktorá môže škvrnu zafixovať.
V prípade silných škvŕn použite odstraňovač škvŕn určený na bielu bielizeň a aplikujte ho podľa návodu. Nájdete tam viacero upozornení, ako napríklad neprať biele oblečenie s aplikovaným odstraňovačom škvŕn s vecami, ktoré obsahujú aj inú farbu. Mohol by sa preniesť na toto oblečenie a vytiahnuť z neho farbu. Nezabudnite tiež otestovať produkt na nenápadnom mieste, aby ste predišli poškodeniu tkaniny.
Žlté škvrny od potu odstránite tak, že bielizeň namočíte na pár hodín do teplej vody s trochou octu. S fľakmi na golieroch bielych košieľ si skvele poradí žlčové mydlo. Golier namočte, pretrite mydlom, nechajte pôsobiť a vyperte v práčke štandardným spôsobom.
Viac o tom, ako sa zbaviť žltých škvŕn od potu, sa dočítate v tomto článku.
Sušenie bielej bielizne
Ak máte možnosť, po klasickom praní sušte biele oblečenie vonku na slnku. Slnečné lúče majú prirodzený bieliaci účinok, ktorý pomáha udržiavať biele oblečenie žiarivé. Ak musíte použiť sušičku, nastavte ju na nízku teplotu, aby ste predišli nadmernému opotrebovaniu a zožltnutiu.
Ak ste pri praní použili bielidlo, rovnako sa sušeniu na slnku vyhnite.
Kam umiestniť biele oblečenie v skrini
Ani táto otázka nie je banálna, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak na odloženie rozmernejších či zimných vecí používate plastové vrecia, pri bielom oblečení buďte opatrní. V plastových vreciach môže zožltnúť. Namiesto toho použite textilné vrecká alebo krabice, ktoré umožňujú tkanine „dýchať". Aby oblečenie ostalo čo najdlhšie voňavé, môžete k nemu do krabice či organizéra umiestniť vonné vrecúško.
Na poličkách ho držte oddelene od farebného, aby ste predišli náhodnému zafarbeniu.
Dodržiavaním týchto odporúčaní a používaním kvalitných prostriedkov vhodných na biele oblečenie nebudete mať problém udržať svoje obľúbené kúsky žiarivo čisté.