Čo je parfum a aký je rozdiel medzi parfumom, toaletnou vodou a kolínskou vodou?

Určite sme sa všetci pri výbere parfumu v obchode stretli so skratkami EdT, EdP, EdC. Väčšinou nevieme, čo tieto tajomné skratky znamenajú, ako sa zorientovať v množstve parfumov a ako si vybrať vhodný produkt do práce, na večernú príležitosť či na teplé letné dni. Poradíme vám, ako sa lepšie vyznať v spleti skratiek a vybrať správnu koncentráciu parfumu pre každú príležitosť.

 

Žena si nanáša parfum

To, či sa flakónu s obľúbenou vôňou priradí označenie kolínska voda, parfumovaná voda, toaletná voda alebo parfum, závisí od podielu parfumovej kompozície – parfumovaného oleja – v koncentrovanom liehu. V čím vyššom pomere sú vonné zložky v alkohole, tým koncentrovanejšia a dlhodobejšia bude vôňa. 

 

Ak sa chcete cítiť príjemne a sviežo počas pobytu doma či v prírode, siahnite po flakóne s označením EdC (Eau de Cologne), čiže kolínska voda, ktorá obsahuje 3 – 5 % vonných látok. Vôňu si zachová 2 až 3 hodiny, preto je potrebné aplikovať ju častejšie. 

 

O niečo vyšší podiel vonných esencií nájdete v EdT (Eau de Toilette), teda toaletnej vode, ktorá má podiel vonných olejov až 8 %. Hodí sa na denné nosenie a do práce, pretože svojou intenzitou nebude rušiť ľudí vo vašom okolí. Jej vôňa vydrží približne 4 hodiny, preto ak ju chcete cítiť počas celého dňa, budete si ju musieť pribaliť do kabelky a popoludní aplikáciu zopakovať. 


Ak chcete, aby vaša vôňa vynikala celý deň, alebo chcete zažiariť na večernom rande, určite siahnite po flakóne s označením EdP (Eau de Parfum) – parfumovaná voda. Koncentrácia vonných látok je 8 – 15 %. Je to zlatá stredná cesta medzi toaletnou vodou a parfumom, pretože jej trvanie je 5 až 6 hodín, preto ju stačí aplikovať raz za deň.

 

Flakóny s parfumami

Symbolom luxusu, ktorý si túži dopriať asi každá žena, je flakón s označením P – parfum. Koncentrácia vonných esencií v ňom sa pohybuje okolo 30 %. Skvele sa hodí na špeciálne príležitosti či večerné udalosti, kedy chcete okolie očariť jedinečnou a intenzívnou vôňou. Parfum vám zároveň dodá pocit výnimočnosti a podčiarkne vašu osobnosť. 

 

Úžasné parfumy s krásnymi a výnimočnými vôňami si môžete vybrať aj z ponuky parfumov značky Puella. Vyznačujú sa vysokým podielom vonných esencií, a to až 25 %. Vybrať si môžete zo šiestich Puella vôní, ktoré sú typické pre túto značku. 

 

Parfum EmiJa vás osloví harmóniou ovocných a korenistých tónov doplnených o podtón čokolády a vanilky. Queenka prekvapí spojením jemných a sladkých letných tónov osviežujúceho ovocia, kvetov pomaranča, podmanivého jazmínu, omamnej vanilky a exotického pačuli. First Dream ponúka rafinovanosť spojenia zamatových tónov vanilky a radostnej sviežosti levandule. Double Y ozdobí každú ženu eleganciou kvetu ylang ylang a iskrivou sviežosťou pomarančových kvetov a jablka s jemným podtónom cédrového dreva a púdrovej noty. 


Nakoniec tu máme aj dve unisex vône. Frayo je magnetická športovo-elegantná vôňa, v ktorej sa spája svieža mandarínka, malina, aromatická čierna ríbezľa, jemná ruža, s kvapkou podmanivého jazmínu, elegantného ambra a púdrového pižma.  JaLu v sebe ukrýva sladkú sviežosť ovocných zložiek, spojenú s pocitom čistoty vytvoreným eukalyptom a aldehydickými tónmi, jemne podčiarknutými santalom, pačuli a púdrovou notou.

 

Parfum Puella

Slávny módny návrhár Christian Dior raz povedal: „Parfum napovie o žene viac než jej rukopis." 

 

Či už si zvolíte jemnú toaletnú vodu, výraznejšiu parfumovanú vodu alebo podmanivý parfum, v každom prípade nechajte prehovoriť vašu vôňu za vás.

Späť do obchodu