Sušička? Áno! Ako ju využiť čo najlepšie

Sušička sa stala nepostrádateľným domácim spotrebičom, pretože nám pomáha ušetriť čas strávený vešaním a sušením bielizne. Dokonca vďaka použitiu niektorých funkcií dokážeme znížiť množstvo oblečenia na žehlenie, čo je pre mnohých činnosť, ktorej sa snažia vyhnúť alebo na ňu nemajú čas. Používanie sušičky je jednoduché, no aj tu je niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby sme sa mohli tešiť z čistej a voňavej bielizneV tomto článku vám prinášame užitočné tipy na jej správne využitie.

 

Voľba programu práčky

Príprava na sušenie

Príprava na samotné sušenie začína ešte počas žmýkania oblečenia. Zvoľte taký stupeň žmýkania, ktorým odstránite čo najviac vlhkosti. 

Vždy skontrolujte etiketu oblečenia, na ktorej nájdete informáciu o tom, či sa môže alebo nemôže sušiť v sušičke. 

Pred vložením bielizne do sušičky rozdeľte odevy podľa typu materiálu a hrúbky tkaniny, aby ste zabezpečili, že na konci programu budú všetky suché. Oblečenie pred vložením do sušičky poodeľujte a povytriasajte, pretože pokrčené a v hrčiach sa dobre nevysuší. 

Pri výbere programu zvážte, či budete odevy po vysušení žehliť: vtedy ich nechajte mierne vlhké. V tomto prípade buďte opatrní aj pri plnení bubna sušičky a naplňte ho len do polovice.

Skontrolujte, či na odevoch nie sú fľaky, ktoré by po vysušení bolo omnoho ťažšie odstrániť. 

Po každom použití sušičky nezabudnite vyprázdniť kondenzačnú nádrž. Ak nemáte čas spraviť to zakaždým alebo na to zabudnete, určite nečakajte viac ako tri či štyri použitia. Okrem toho vodu z nádrže môžete potom použiť na zalievanie kvetín, do ostrekovačov auta alebo do žehličky. 

Takisto po sušení vyčistite aj filter, čím odstránite prach a roztoče. Na čistenie filtra môžete použiť vysávač, alebo ho dezinfikujte umytím v roztoku studenej vody a bieleho octu v pomere 1 : 1. Pred vložením filtra do sušičky sa uistite, že je úplne suchý. 

Tak isto isto by ste týmto roztokom mali vyčistiť aj bubon, a to aspoň raz za tri mesiace. Týmto zároveň aj predídete vytváraniu nepríjemného zápachu v sušičke a budete sa tešiť z voňavého oblečenia.

 

Čo do sušičky nepatrí

Aj napriek tomu, že do sušičky môžete dať už takmer všetko, tu je niekoľko odevov a predmetov, ktoré nie sú vhodné pre tento spotrebič. 

 

  • Oblečenie so štrasovými ozdobami a flitrami. Tieto odevy môžete prať v práčke, použitiu sušičky sa však vyhnite, lebo ozdoby by sa v nej mohli poškodiť. 
  • Vlnené oblečenie. Vlna je veľmi citlivá na vysoké teploty a pri sušení v sušičke by sa mohla zraziť aj o niekoľko veľkostí. 
  • Odevy z hodvábu. Hodváb je veľmi jemný materiál, ktorý neznáša vysoké teploty. Preto by ste sa jeho sušeniu v sušičke mali úplne vyhnúť, mohol by tak stratiť svoju jemnosť. 
  • Čipkovaná bielizeň a podprsenky. Počas sušenia sa môžu poškodiť háčiky, elastické časti a čipka by sa mohla potrhať.
  • Páperové bundy. Jemné husacie perie by sa v sušičke zničilo. Lepšie je ich nechať voľne uschnúť. 
  • Oblečenie z flísu. Flís je syntetická tkania a pri vysokej teplote sa ľahko plstí a krčí, pri sušení by mohlo dôjsť k jej nenávratnému poškodeniu. 
  • Plavky. Aj pri plavkách platí, že by sa mohli poškodiť ich elastické časti, preto ich do sušičky radšej nedávajte. 
  • Pančuchy. Sušením v sušičke by sa na nich mohli vytvoriť zatiahnuté miesta, ktoré by znemožnili ich ďalšie nosenie. 
  • Kúpeľňové koberčeky. Samotná tkanina koberčeka je odolná, sušením sa však môže poškodiť guma, ktorá je na jeho spodnej strane, pretože pri vysokej teplote by sa mohla zdeformovať. 
  • Funkčné a nepremokavé oblečenie. Vzhľadom na výrobné metódy a procesy by sa tieto odevy mohli vplyvom tepla poškodiť. 
  • Odevy s nažehľovacími a pogumovanými obrázkami. Obrázky by sa mohli vplyvom tepla odlepiť alebo popraskať. 
  • Obuv s lepenými podrážkami. Lepidlo na niektorých botaskách či topánkach by sa vplyvom tepla v sušičke roztopilo. 
  • Bielizeň vypratá v aviváži. Aviváž by mohla totiž sušičku zanášať. Ak sa predsa rozhodnete pre jej použitie, odporúčame často čistiť filter sušičky.
  • Oblečenie s plastovými zipsami. Plastové zipsy by sa mohli pri pôsobení tepla v sušičke pokrútiť. 
  • Oblečenie poliate horľavinami. Buďte mimoriadne opatrní, ak znečistíte odev lakom na vlasy, alebo sa polejete naftou či benzínom pri oprave auta. Sušenie v sušičke je v tomto prípade mimoriadne nebezpečné.

 

Vysušené oblečenie v koši

Triky na zlepšenie kvality sušenia

Ak predsa túžite po krásne voňavej bielizni, ale nechcete sušičku zaniesť avivážou, použite parfum na pranie. Parfumy na pranie na rozdiel od bežných aviváží nezanášajú práčku ani sušičku, neupchávajú vlákna bielizne a neporušujú tak jej funkčnosť. Navyše ich zloženie obsahuje vysoké percento vonných olejov, čo zabezpečuje, že bielizeň vypratá s parfumom na pranie si zachová intenzívnu a dlhotrvajúcu vôňu. Značka Puella ponúka na výber parfumy zo šiestich obľúbených vôní.

 

Aby bola vaša bielizeň jemnejšia a zbavila sa statickej elektriny, môžete použiť loptičky a ježkov. Zoženiete ich v drogériách v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Slúžia na zjemnenie bielizne bez pridania chemických látok tým, že sa pri sušení pohybujú a jemne natriasajú bielizeň. Tým bránia aj vytváraniu záhybov a chuchvalcov. 

 

Tajomstvo sušenia posteľnej bielizne spočíva v tom, že na jedno sušenie vložíte do bubna len málo kusov. Zabránite tým tomu, že vytiahnete zo sušičky pokrčenú vlhkú hrču. Ak chcete spolu s posteľnou bielizňou sušiť aj iné oblečenie, odporúčame vám vložiť do sušičky posteľnú bielizeň ako prvú v poradí. 

 

Zvoľte správny program na sušenie jednotlivých druhov oblečenia. Informácie o tom, aký program zvoliť, nájdete na etikete odevu. Pre sušičku platí symbol štvorca s kruhom vo vnútri. Prečiarknutý štvorec s kruhom znamená, že oblečenie sa nesmie sušiť v sušičke. Ak štvorec nie je prečiarknutý, tkaniny môžete vložiť do sušičky. Teplotu sušenia označuje počet bodiek vo vnútri kruhu: 

  • Štvorec s kruhom a jednou bodkou vo vnútri informuje o tom, že tkanina sa smie sušiť pri nízkej teplote (max. 60 °C). 
  • Dve bodky v kruhu znamenajú sušenie pri strednej teplote (60 – 80 °C).
  • Tri bodky oznamujú potrebu sušenia pri vysokej teplote (viac ako 80 °C). 

 

Nenechávajte oblečenie v sušičke dlho po skončení sušenia. Odevy sú po ukončení programu horúce, čo je správny moment na to, aby ste ich vybrali. Ak ich necháte v sušičke príliš dlho, vytvoria sa na nich záhyby a pokrčia sa. Okrem toho tak môže vzniknúť aj nežiaduci zápach.

 

Neotvárajte dvierka sušičky počas prebiehajúceho sušenia. Zbytočne tým predĺžite čas sušenia o čas úniku horúceho vzduchu a opätovného nahriatia bubna. Ak je to možné, umiestnite sušičku do teplej miestnosti. Nevykurované priestory predlžujú čas sušenia. 

 

Ponúkli sme vám niekoľko tipov na dosiahnutie čistej a voňavej bielizne pomocou sušičky. Je len na vás, ktorými z týchto rád sa necháte inšpirovať.

Späť do obchodu